سفر به بهشت ایران‌زمین، سوباتان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در این روزهای داغ تابستان، سفر به جایی سرسبز و خنک و پرآب چنان می‌تواند حال آدم را جا بیاورد که گویی گوشه‌یی از بهشت نشسته باشد. جایی در دل جنگل‌های شمال در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش و در ۳۶ کیلومتری شمال غرب تالش دشتی در ارتفاعات به نام سوباتان یا سووتون قرار دارد.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

سرزمینی با زیبایی هایی باور نکردنی که از یک سو دریای مازندران و تالاب اندزلی، و از سویی دیگر به دشت هایی سرسبز و پرشقایق و کوههای جنگلی چشم انداز دارد.

تعدادی از مردم شهر لیسار در فصل های بهار، تابستان و اوایل پاییز را در این سرزمین ییلاقی دلنشین سپری می‌کنند. چشمه های گوارا و خنک و هوای پاک و دلپذیر از یک سو و دشت‌های سرسبز، جنگل های انبوه دشت های شقایق از سویی دیگر این سرزمین را به یکی از بهترین مکان ها برای گذراندن روزهای گرم تابستان تبدیل کرده است.

با کشف گورهای چندین هزار ساله در این محل مشخص شده که تاریخ و تمدن آن بسیار کهن است. دلیل این که چرا نام این محل را سوباتان گذاشته اند دو نظریه مختلف وجود دارد؛ یکی اینکه معنی سوباتان در زبان ترکی محل فرو ریختن آب است که از “سو” به معنی “آب” و “باتان” به معنی “فرو رفتن” تشکیل شده است.

چون باران ها در این ییلاق در حفره ای فرو می روند به همین دلیل اسم آن را سوباتان گذاشتند. اما نظریه ای دیگر این است که “سو” به معنی “گلپر” و “وتون” به معنی “روییدن” است  و چون در سراسر قسمت های مختلف این ییلاق گلپر رشد می کند به همین دلیل نام آن را سوباتان گذاشته اند.

این سرزمین به دلیل قرارگیری در ارتفاع بین 1900 تا 2500 متری از سطح دریا، در فصول گرم هم آب و هوایی دلنشین دارد و هم مقدار رطوبت آن بسیار ناچیز و دلچسب است؛ به گونه‌ایی رطوبت و خنکای هوا، جووی دلچسب و دلنشین ایجاد کرده اند.

در سفر به این قطعه از بهشت خبری از گرمای جانسوز تابستان نخواهید داشت و دیدنی‌های آن آنقدر زیاد است که می توانید حتی چند هفته را در این دشت زیبای مرتفع سپری کنید. این سرزمین علاوه بر دشت های سرسبز و پرشقایق، آبشارها و چشمه‌های بسیاری نیز دارد که سفرتان را بسیار متنوع و دلپذیرتر می کند. اما دیدنی‌های بیشتر شناخته شده این سرزمین ییلاقی شامل چشمه باتمان بلاق، منطقه باستانی غار گنج‌خانه، آبشار وَرِزان، دریاچه نئور، آبشار ماهار، گودال های سنگی، دشت گل های شقایق، دره های سرسبز و زیبا، موزه مردم شناسی عشایر، بازارچه سنتی سوباتان، پارک طبیعی و جنگلی آلچالق و زمین اسب دوانی می باشد.

برای سفر به این قطعه از بهشت در فصول گرم هم می‌توانید با تورهای گردشگری و هم به صورت شخصی از سمت لیسار استان گیلان و یا شهر هشتجین استان اردبیل اقدام کنید. بهترین زمان سفر به این قطعه از بهشت اوایل خرداد تا اواسط مهرماه می باشد، و بهرحال حتی اگر در اوج گرما نیز به اینجا سفر می کنید حتما لباس گرم با خود همراه داشته باشید.

برای اقامت نیز می توانید هم از کمپ بزنید و هم از مردم محلی کلبه‌ایی دنج در آن ارتفاعات اجاره کنید که پیشنهاد ما اجاره کلبه و تجربه زندگی روستایی در آن کلبه‌ها می باشد.

به خاطر داشته باشید که هنگام سفر به این سرزمین رویایی از دشت شکردشت نیز دیدن کنید. در این دشت زیبا و مرتفع چشم انداز بسیار متفاوتی از کوه، دشت، جنگل و شهر را تجربه خواهید کرد؛ منظره‌ایی که شیرینی تجربه آن سالها گوشه دلتان خواهد نشست.

 

علی فتحی، راهنمای تور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *