سوییس ایران، ماسال

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سرزمینی بکر در دل جنگل‌های شمال در گیلان نهفته است، سرزمینی بکر که ناشناخته‌های بسیاری در دل خود دارد و اخیر توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است؛ سرزمینی با آب و هوای خنک و مطبوع که مقصد بسیار مناسبی برای سفر در تابستان است. در این منطقه ییلاقی شمال کشورمان یک قدم بالاتر از ابرها هستید و مناظر بی همتایی را تجربه خواهید کرد؛ جنگل و ابر و روستا و دشت که شما یک گام از همه اینها بالاتر ایستاده و محو تماشای این همه زیبایی گشته اید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

ماسال که به بام سبز ایران و حتی سوییس ایران نیز معروف است در استان گیلان و کنار کوههای تالش واقع شده است. معنی کلمه ماسال کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است که از کلماتی مانند مسال، مازال و… گرفته شده است. این شهر  در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال می گذرد. این منطقه‌ی کوهپایه‌ای با توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش، ییلاقات متعددی دارد.

بهترین زمان سفر به منطقه ییلاقات ماسال از اواسط اردیبهشت تا اواخر تابستان است. هرچند مناظر پاییزی ماسال همچنان بی بدیل و تماشایی هستند اما در فصل زیبای خزان کمتر گردشگری به این منطقه سفر می کند. برای دسترسی به این منطقه کوهپایه‌ایی باید از مرکز استان گیلان، شهر رشت، مسیر صومعه سرا را انتخاب کنید، فاصله تقریبی رشت تا ماسال حدود ۵۵ کیلومتر است. همچنین می توانید از تالش با طی مسافت حدود ۶۰ کیلومتر به سمت جنوب شرق به ماسال بروید.

ماسال به شهر آبشارهای بلند نیز معروف است و در سفرتان به این منطقه ییلاقی حتما از آبشارهای آن و خصوصا آبشارهای ویوز، خون، تولی نسا و رامینه دیدن کنید. ماسال علاوه بر آبشارهای فراوان غارهای بسیاری همچون غار باستانی خندیله پشت، چسلی و کلچال را دارد. یکی دیگر از جاهایی که حتما باید در ماسال دیدن کنید، یادمان میرزا کوچک خان جنگلی است. یادمان میراز کوچک خان در ارتفاعات آلاله چشته قرار دارد.

اگر قصد شب مانی در این ییلاقات سرسبز را دارید، پیشنهاد ما دهکده ییلاقی “اولسبلانگاه” است؛ دهکده‌ایی با کلبه های چوبی که اکثرا شهروندان ماسال برای گذراندن روزهای گرم به آنجا می‌روند. اولسبلانگاه در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده است و دو تالار میهمان پذیر دارد که در تمام فصول سال آماده سرویس دهی به گردشگران خارجی و داخلی هستند.

در سفر به این سرزمین چنان آرامشی را تجربه می کنید که تمام تنش ها تا ابد از یادتان خواهد رفت. فضای دنج با مناظر بی‌همتا که از هیاهو شهر و هجوم ویلاسازان در امان مانده است.

 

علی فتحی، راهنمای گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *