غار علیصدر ، طولانی ترین غار آبی جهان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

غار علیصدر یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری ایران و البته جهان هست.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

این غار که در کوهی به نام ساری قیه در روستای علیصدر واقع در شهرستان کبودرآهنگ همدان قرار گرفته، طولانی ترین غار آبی دنیا هست.

غار علیصدر دارای گذرگاه های آبی و قابل قایقرانی هست که حتی در سراسر دنیا هم کمتر نظیر داره. در کل دنیا تنها غارهای مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا مشابه غار علیصدر هستن.

جالب اینه که آب این غار جذاب و دیدنی کاملا صاف و شفاف و بدون بو هست تا جایی که تا عمق 10 متری آب رو به راحتی می تونید ببینید.

این غار پر از رسوبات کربنات کلسیم بر روی سقف و دیواره ها هست که نشون می ده قبلا در اینجا هم آب وجود داشته است. اگه ۵۰ متر پایین تر  بروید سنگ هایی را می بینید که زمین شناسان قدمت آن ها را 136 تا 190 میلیون سال تخمین می زنند.

این غار شگفت انگیز به دلیل نداشتن نور طبیعی، حیات جانوری نداره و عمق آن در مناطق مختلف از نیم متر تا ۱۴ متر متغیر است و همچنین ارتفاع بعضی از تالارهای  این غار به بیش از ۱۶ متر نیز می‌رسد.

غار علیصدر_ طولانی ترین غار آبی دنیا
غار علیصدر_ طولانی ترین غار آبی دنیا

غار علیصدر صعب العبور نیست

اگر فکر می کنید که وارد شدن و دیدن این غاز سخته و باید فردی حرفه باشید و یا لوازم حرفه ای داشته باشید سخت در اشتباهید.

تا سال 52 دهانه ورودی غار علیصدر تنها 50 سانتی متر بود و ورود و بازدید از این غار سخت بود اما از سال 53 به بعد این غار کاملا مناسب با بازدید طراحی شد.

دهانه غار به اندازه 3 در 5 متر باز شد و حتی مسیری برای راهپیمایی هم در نظر گرفته شد. به مرور برای راحتی هر چه بیشتر نور این غار هم به طور کامل تامین شد. به این ترتیب غار علیصدر کاملا مناسب گردشگری شد.

غار علیصدر_ قایق رانی
غار علیصدر _ قایق رانی

 

آب و هوای داخلی غار علیصدر

یکی از عجایب این غار آب و هوای داخلیش هست. هوای غار علیصدر در زمستان گرم و در تابستان سرد و خنک هست. بنابراین هر دو فصل رو می تونید برای بازدید از این غار انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *