غار یخی چما (تونل یخی)

زمان مطالعه: 2 دقیقه

گرمای تموز عزم سفر را نیز در تابستان تحت تأثیر قرار می‌دهد لیکن شوق سفر را نه!

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

تابستان و گرمایش مقاصد سفر را به حداقل می‌رساند اما سرزمین پهناور ما همواره معجزه‌ای دارد که در برابر چشم مشتاقان سفر و طبیعت قرار دهد. به تاریخ ۱۴ مرداد ۹۷ شهرستان کوهرنگ واقع در شمال غربی استان چهار‌محال‌بختیاری را مقصد خویش قرار داده و به دنبال خنکای ارتفاعات این منطقه در جستجوی دیدنی‌های آن بودم.

پس از پرس‌وجوهای محلی آدرس غار یخی چما یا تونل یخی چما را یافته و خودم را به آبشار شیخ‌علی خان رساندم. پس از بازدید از این منطقه که ییلاق عشایر لر بختیاری است و در آن بازاری برای محصولات دامی خود راه‌اندازی نموده‌اند.

از این منطقه تا ابتدای ورودی غار چما ۱۲ کیلومتر جاده خاکی است که با یک نیسان خود را به ابتدای ورودی تنگه که تونل یخی در آن قرار دارد رساندم. به‌محض ورود به آب رودخانه ای‌که از تنگه عبور می‌کند حس درد شدید در مچ پا حس کردم، به‌یقین سردترین آبی بود که پاهای من در طبیعت حس کرده بود.

چند بار از آب بیرون آمدم و مجدد به داخل آب رفتم. اما شوق دیدن تونل یخی بر سردی آب چیره شد و درد را بی‌حس نمود. به مسیر ادامه دادم . پس از طی مسافتی به تونل یخی رسیدم که جمع نقیضین را در دو روز تجربه کردم. گرمای طاقت‌فرسای مسیر و سرمای عجیب آب تونل! تونل حجم زیادی از برف را در خود گنجانده به‌طوری‌که روی تونل هم می‌شود پیمایش کرد.

تلفیق از سنگ و یخ و خاک محیط غیر قابل وصفی را بالای تونل به‌وجود آورده که تصویر این پدیده در میان تنگه‌ای با دیواره‌های بلند همواره در یاد می‌ماند. ماندن در داخل تونل که آب شدن یخ به‌صورت قطره‌ای تصویری حفره‌ای منظم را از خود به‌جای گذاشته و هوای خنک داخل تونل به بی‌حس شدن می‌ارزید.

تنها جایی است در ایران که شما می‌توانید به فاصله تنها چند متر دو نوع آب‌وهوا را تجربه نمایید، داخل تونل هوایی سرد در خفای آفتاب و چند متر بالاتر هوایی گرم زیر نور آفتاب! لذت دیدن این‌همه زیبایی یک‌طرف و ناله عشایر از آبی و خشک‌سالی یک‌طرف! کوهرنگ هرساله در تابستان هم برف را به خود می‌بیند، اما امسال فقط یک رفیق وفادار دارد، آن‌هم تونل یخی چما!

 

علی لطفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *