مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی شاهکار معماری ایران

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هنگامی که نام شیراز به میان می آید بیشتر ذهن افراد به سمت تخت جمشید، حافظ و سعدی سو می گیرد.  اما در کنار این آثار باستانی یکی از مساجد قدیمی شیراز، مسجد نصیرالملک است. این مسجد به دلیل شیشه های رنگی که در آن به کار رفته است، در طول روز می توان زیبایی های خاصی در فضای مسجد مشاهده نمود. اگر می خواهید بیشتر با مسجدنصیرالملک آشنا شوید و آن را به عنوان یک مکان گردشگری در سفر خود به شیراز مد نظر قرار دهید، پس با ویرامگ همراه ما باشید.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

مسجد نصیرالملک و قدمتی صد ساله

مسجد نصیرالملک در زمان قاجاریان ساخته شد. کلنگ احداث این بنا در سال ۱۲۹۳ زده شد و تا سال ۱۳۰۵ این بنا تکمیل گردید. بانی این مسجد میرزا حسن خان نصیرالملک، میرزا علی اکبر قوام الملک و محمد حسن معمار که سازنده این بنا بوده است می باشند. حمام، خانه و مسجد بناهایی از نصیرالملک هستند که در دوران قاجاریه ساخته شده است و هنوز هم وجود دارند.

اگر می خواهید به این مسجد بروید بایستی مسیر زیر را طی کنید.

  • شیراز- خیابان لطفعلی خان زند- کوچه نصیرالملک –  کوچه تریاکچی

ویژگی های مسجد نصیرالملک معروف به مسجد صورتی

همانطور که گفته شد معماری این مسجد کار محمدحسین معمار بوده است. زیربنا این مسجد چیزی حدود ۲۲۱۲ متر مربع و مساحت آن بالغ بر دو هزار و ۹۸۰ متر مربع است. این بنای ارزشمند و باشکوه با رعایت استانداردهای بین المللی مرمت آثار تاریخی  در طی سالیان پیش توسط موقوفه نصیرالملک با مدیریت آقای کوروش جاویدی پارسی و به تولیت آقای محمود قوام مرمت و بازسازی شد و همچنان ادامه دارد. این مسجد صحنی وسیع در سمت شمال بنا دارد.

هنگام ورود به مسجد طاق نمایی بزرگ می بینید که سقف آن با کاشی های هفت رنگ مزین شده است. ورودی دارای مقرنس کاری از کاشی های هفت رنگ می باشد. در بزرگ چوبی، درهای ورودی مسجد را تشکیل دادند که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی برای سازنده مسجد و سال اتمام آن نوشته شده است.

مسجد نصیرالملک دو شبستان شرقی و غربی دارد که بیشتر بر روی شبستان غربی کار شده است و نمای زیباتری دارد. شبستان غربی پوششی آجری دارد؛ علاوه بر این، طاق های شبستان بر روی ستون هایی با طرح مارپیچ از جنس سنگ بنا شده است.هم چنین شبستان دارای ۷ درگاه است که آن را به صحن مسجد مرتبط می کند که درهای چوبی با شیشه های رنگارنگ مزین شده است.

ویژگی شبستان های مسجد نصیرالملک

اگر در این شبستان ها به سنگ تراشی و تزیین آن ها دقت کرده باشید، می بینید که بسیار شبیه به مسجد وکیل و مسجد مشیر شیراز است. دیوارها و اتاق های این شبستان با کاشی کاری های زیبا تزیین شده است. همچنین در آسمانه این شبستان می توانید نقش هایی همچون نقوش اسلیمی، گل و بوته و چندین آیه از آیات قرآن را که به خط ثلث نوشته شده مشاهده کنید. سنگ کف این شبستان از جنس مرمر می باشد. این شبستان با کاشی های فیروزه ای مزین شده است. شبستان غرب به نوعی شبستان تابستانه محسوب می شود.

در شبستان شرقی هم سقف کاشی کاری شده و روی هفت ستون نگه داشته می شود که ستون های آن ساده و بدون شیار است. ایوان شبستان به وسیله هشت طاق نما از حیاط جدا می شود و دارای هفت جرز آجری می باشد. بر روی این جرزها و در بالای طاق نماها آیات قرآنی و گل و بوته های کاشی کاری شده دیده می شود.

در این شبستان دری وجود دارد که به سوی یک چاه آب باز می شود و به راهروی رسیدن تا چاه، چاه گاو یا گاو رو می گویند. در این مکان یک دالان نیز موجود می باشد. یکی از ویژگی های مشترک این دو شبستان این است که  است در امتداد محور قبله واقع شده اند. شبستان به عنوان موزه اوقاف هم شناخته می شود. در قسمت شمالی می‌توانید سنگ نوشته‌هایی را ببینید که با خط نستعلیق شعری در زیر آن حک شده است و در پایان نام استاد محمد رضا کاشی پز و محمد حسن معمار و تاریخ شروع و پایان بنا ذکر شده است. این شبستان به نوعی شبستان زمستانه محسوب می شود.

ایوان های مسجد نصیر الملک

این مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی می باشد که ایوان شمالی از ایوان جنوبی زیباتر است. در ایوان شمالی طاقی به نام طاق مروارید وجود دارد. بر دیواره های آن احادیث و آیات قرآنی نوشته شده اند. این ایوان دارای چهار غرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *