چرا برج پیزا کج است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

برج پیزا یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا است. این برج هرساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را از سر تا سر دنیا را به سمت خود جذب می کند.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

با ویرامگ همراه باشید؛ تا شما را با علت کج بودن برج پیزا و تاریخچه ساخت آن بیشتر آشنا کنیم.

 

برج پیزا

برج پیزا در چه سالی ساخته شد؟

در اوت سال ۱۱۷۳ میلادی بود که در توسکانی، ساخت ناقوس برج کج پیزا آغاز شد. اما متاسفانه پس از گذشت حدود پنج سال در حالی که ساخت برج پیزا هنوز به اتمام نرسیده بود، ساختمان برج شروع به کج شدن کرد.

در آن هنگام بود که سریعا ساخت برج متوقف شد و تا حدود ده سال هیچگونه فعالیتی برای ساخت و اتمام برج صورت نگرفت. سرانجام در سال ۱۲۷۵ بود که ساخت برج از سر گرفته شد و حدودا در سال ۱۳۷۲ ساخت برج پیزا به اتمام رسید.

 

بیشتر بخوانید:  شهر های شب زنده دار جهان

 

در آن هنگام اقداماتی برای نگهداری و مقاوم سازی برج انجام شد. از جمله این قدامات به ساخت ستون های بلند که در کنار برج قرار گرفته بود تا بتواند از ریزش طبقات برج جلوگیری کند و تا حد زیادی از انحنای برج کم کند. همچنین اقدام به زیبا سازی برج کردند تا کجی برج از دید بازدیدکنندگان پنهان شود. با این اقدامات کجی برج پیزا تا ارتفاع ۵۵ متر کم شد.

اما این برج در طی قرن ها باز هم کج شد. در سال ۱۹۹۰تا ۲۰۰۱ بود که کار بازسازی آن از سر گرفته شد. در آن دوران از نظر و ایده های متخصصان مطرح و بزرگی برای رفع مشکل این بنای تاریخی استفاده شد.

سرانجام کار تقویت فوندانسیون را آغاز کردن و سپس به بازسازی و تقویت بنای برج پرداختند که با استفاده از حدود ۸۰۰ تن پاره سنگ و سرب موفق به کم کردن تقریبا یک درجه از انحنای برج شدند.

امروزه برج پیزا با انحنایی حدود ۴ درجه تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده است، این کجی و انحنا دلیل اصلی محبوبیت برج برای جذب بازدیدکنندگان است.

دلیل کجی برج پیزا

 

دلیل کج بودن برج پیزا

 

برج پیزا با قدمتی حدود ۶۰۰ سال همچنان پا برجاست. و جالب است که بدانید این برج تا به امروز توانسته در برابر چندین زمین لرزه مقاومت کند.

طی تحقیقات انجام شده توسط تیم مهندسی و زمین شناسی ایتالیایی، به این نتیجه رسیده اند که دلیل اصلی مقاومت آن در برابر زلزله همان چند درجه انحنای برج پیزا می باشد که از سقوط برج جلوگیری کرده است.

در ادامه تحقیقاتی که انجام شده است، یکی از دلایل کجی برج می تواند  وجود لایه هایی از شن و خاک در قسمت تحتانی ساختمان برج باشد که در زیر فشاری حدود ۱۴۵۰۰ تنی برج باعث از بین حالت مسطح شکل شن و خاک شده است. و همین اتفاق باعث انحنای فوندانسیون و در نتیجه کج شدن برج پیزا شده است.

 

بیشتر بخوانید:  پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹

 

شاید اگر در هنگام بنا کردن برج به این نکته توجه می شد که خاک نرم مانند ماسه، باعث لرزش ساختمان در هنگام زمین لرزه می شود می توانستند از کجی برج پیزا تا حد زیادی جلوگیری کنند.

باید این نکته را مد نظر قرار داد که در هنگام وقوع زمین لرزه، ساختمان های بلند همچون برج پیزا، در ابتدا کل ساختمان شروع به لرزش با فرکانس مشخصی می کند، و بعد طبقات بالایی ساختمان شروع به حرکت می کند که می تواند منجر به کج شدن ساختمان شود و در نهایت با فشاری که روی ساختمان است، ساختمان فرو می ریزد.

در مورد برج پیزا اینچنین است که با لرزش زمین برج حول محور خود و کمی مایل نوسان ایجاد می کند که این حرکت، آن مقدار انرژی را که موجب تخریب ساختمان می شود را کنترل می کند.

متخصصان در ادامه  تحقیقات خود  بر روی برج کج پیزا، به این نتیجه رسیده اند که دست کم برج تا ۳۰۰ سال دیگر مقاومت دارد و می توان گفت که در برابر زلزله مقاومت لازم برای پا برجا ماندن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *