کانی گراوان، چشمه ای که در دل سردشت می جوشد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سؤال سفر را چنین و چنان نباید پاسخ داد و گام در راه نهادن، یکه جواب شایسته است.

سایت ساز

فروشگاه اینترنتی و وب سایت خود را به سرعت با سایت ساز سی می پلاس بسازید

به تاریخ مهر ماه 96 قصد سفر به شمال غرب ایران داشتم، با همه مشکلات امکان سفر فراهم گشت و راهی دیار آذربایجان غربی شدم، سفر را از تخت سلیمان و نظاره شکوه زندان اسکندر شروع کردم و تا رشته کوه قندیل، واقع در نوار مرزی ایران و عرق ادامه دادم.

قسمت آخر این سفر را به سردشت اختصاص دادم، شهری کردنشین و مرزی که هنوز آثار جنگ هشت ساله در آن هویداست، مردمان آن با کردی سورانی و لهجه (مکریانی) سخن می‌گویند و اکثریت آن پیرو مذهب اهل سنت شافعی هستند.

شب هنگام وارد سردشت شدم و تنها نمای چراغانی آن را مشاهده نمودم، یکی از شب‌های سفر را در اقامت‌گاه بوم‌گردی در روستای لیلانه ساکن شدم، مالک اقامتگاه برای شام بَربَسِل آماده کرده بود، غذایی بومی که هنوز طعم لذیذ این غذای ساده را از یاد نبرده­ام، بعد از صرف شام به روی پشت بامی رفتم که نظاره­گر ستاره­گان شوم، لیدر محلی که همراه من بود، توضیح داد که رشته کوه مقابل من مرز ایران و عراق است و قله قندیل در این میان قد اعلم کرده بود و خودنمایی می­کرد، دل کندن از سکوت شب سخت بود و تنها انگیزه دیدن چشمه کانی گراوان خواب را توجیه نمود.

صبح ساعت هفت بیدار شدم و پس از صرف صبحانه و طی مسیری نیم ساعته به همراه راهنمای محلی به کانی گراوان رسیدیم. صحنه ای متفاوت در دل درختان بلوط، تپه ای رنگارنگ با چشمه­ای که آب آن معدنی و گازدار است، به قطع متفاوت­ترین چشمه­ایست که تاکنون دیده ام، ارتفاع تپه حدودا بیست متر و سازه ا­یست آهکی، که از تماشای آن، آدمی سیر نخواهد شد. نزدیک سرچشمه، خاک قرمز رنگ است که گواه املاح فراوان موجود در آب است.

آب از دل تپه با فشاری نسبتا بالا می جوشد و آب چشمه شور بوده و آشامیدنی نیست. در پایین تپه هم رودخانه­ای جریان دارد که آب چشمه به آن می­ریزد. کانی گراوان را می توان یکی از نمادهای زیبایی سردشت دانست. چشمه­ای فراموش نشدنی که از هر طرف به آن نگاه کنیم زکاتش شکرگزاریست.

 

علی لطفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *